صابر سه شنبه 17 بهمن 1391 12:01 بعد از ظهر نظرات ()
تماشای یك فیلم با فناوری سه‌بعدی بسیار جالب است، اما آیا نیازی به آن عینك‌ها وجود دارد؟ شركت Stream TV Networks معتقد است می‌توان بدون عینك یا وسیله‌ای خاص، به تماشای تصاویر سه‌بعدی پرداخت. هر چند بزرگ‌ترین مشكل این فناوری، مالكیت تجاری آن است. 


با وجود این‌كه این فناوری در انحصار این شركت است، اما اعلام آمادگی آنها برای درمان طاعون تلویزیون‌های سه‌بعدی، جالب توجه است. این فناوری كه 
Ultra‌ـ‌D نام دارد، می‌تواند گزینه خوبی برای تولیدكنندگانی باشد كه به‌دنبال محتوا و سخت‌افزار صحیح برای پخش مدیای خود می‌گردد.


مدیرعامل این شركت، Mathu Rajan در كنفرانس مطبوعاتی این شركت گفت: «فناوری سه‌بعدی واقعی باید همانند تماشای بیرون از قاب پنجره باشد، اما عینك‌های فعلی این لذت را ندارند.»

فناوری Ultra-D‌‌ كه تنها در تلویزیون‌های Pegatron وجود دارد، با تبدیل خودكار محتوای دوبعدی به سه‌بعدی می‌تواند نبود محتوا در این حوزه را جبران كند. همچنین اگر ویدئویی با فناوری سه‌بعدی نیازمند عینك بود، می‌تواند آن را نیز به محتوای سه‌بعدی بدون نیاز به عینك تبدیل كند.

این شركت فیلادلفیایی، به‌جای آن​كه همانند دیگر شركت‌های بزرگ به نمایش تلویزیون‌های 4K‌ بپردازد، الگوریتم خود را در مسیر دیگری پیش برده است كه می‌تواند محتوای تصویری با وضوح تصویر 2160p را نمایش دهد. هر چند كه عدم عرضه وضوح تصویر بالاتر به این دلیل یك توجیه خواهد بود اما بهتر است نگاهی به مولفه‌های مثبت عدم تغییر وضوح تصویر بیندازیم: این فناوری با رزولوشن 2160 تقریبا به اندازه 1080p به پهنای باند نیاز خواهد داشت و كاربران می‌توانند از زیرساخت‌های فعلی بین‌الملل استفاده كنند. همچنین آیتونز، اپل‌تی‌وی، بلوری و كانال‌های تلویزیونی و... نیز می‌توانند با استفاده از این روش محتوای سه‌بعدی داشته باشند.

نمایش با فناوری Ultra-D‌‌ به‌گونه‌ای است كه تمام زاویه‌های تصویر می‌توانند برای دیدن مفید باشند و هیچ نقطه كوری وجود ندارد كه وضوح تصویر در آنجا كمتر باشد.

خروجی این فناوری شفافیت و وضوح بیشتری نسبت به تلویزیون‌های سه‌بعدی معمولی دارد. این فناوری همچنین می‌تواند جلوه ویژه سه‌بعدی همانند 3DS ایجاد كند و عمق بیشتری به تصویر بدهد.

هر چند این فناوری فعلا در اختیار یك شركت است، اما به‌نظر می‌رسد همین یك شركت بالاخره توانست بزرگ‌ترین ضعف تلویزیون‌های سه‌بعدی را برطرف كند. فناوری از جنس آینده كه با زیرساخت‌های امروزی قابل استفاده است


منبع: روزنامه جام جم - ویژه نامه کلیک شماره 412