صابر پنجشنبه 6 آبان 1389 04:33 بعد از ظهر نظرات ()

Startup چیست؟

Startup به قسمتی از ویندوز می گویند که وقتی ویندوز بالا می آید (وارد آن می شوید) هر چه در آنجا قرار داشته باشد به صورت اتوماتیک اجرا می شود. (معمولا برنامه هایی که در این قسمت قرار دارند وقتی اجرا می شوند آیکونی را در ناحیه کنار ساعت ویندوز قرار می دهند. البته این دو هیچ ربطی به هم ندارند و این به معنی این نیست هر آیکونی در کنار ساعت بود حتما برنامش در استارت آپ هست یا هر برنامه ای که در استارت آپ بود حتما موقع اجرا آیکونش در کنار ساعت نمایش داده می شود)

استارت آپ خودش دو قسمت دارد. یکی در ریجستری (محل ذخیره تمام تنظیمات ویندوز و برنامه ها) و دیگری در منوی استارت (Start>All Programs>Startup).

Startup به چه دردی می خورد؟

هر کسی با توجه به نیازهایش و کمی هم سلیقه(انتخاب یکی از چند نرم افزاری که کار مشابهی انجام می دهند) نرم افزار هایی را به طور مکرر مورد استفاده قرار می دهد (مثلا فرهنگ لغت Babylon یا مثلا تقویم های فارسی و ...)

اگه استارت آپ وجود نداشته باشد کاربر مجبور است هر بار که ویندوز از نو راه اندازی می شود (بعد از Restart یا Log off کردن یا بعد از خاموش و دوباره روشن کردن!) برنامه هایی که به طور مکرر به آنها نیاز پیدا می کند را اجرا کند. که این زیاد خوش آیند نیست. اما خوشبختانه! می توانیم برنامه هایی که به طور مکرر از آنها استفاده می کنیم و دوست داریم هر وقت لازمشان داشتیم سریعا در دسترس باشند را در استارت آپ قرار بدهیم تا به محض شروع به کار ویندوز آنها هم اجرا شوند.

راحت ترین روش برای این کار این است که به Start و بعد به پوشه Startup برویم و روی پوشه راست کلیک کنیم و گزینه Open را انتخاب کنیم تا پنجره مربوط به استارت آپ باز شود. حالا کافی است آیکون برنامه را با موس بکشم و داخل پنجره رها کنیم تا در آنجا یک میانبر برای برنامه ایجاد شود. کار تمام است با شروع بعدی ویندوز این برنامه به طور اتوماتیک اجرا می شود (برای امتحان کردن ویندوز را Log Off کنید و دوباره وارد ویندوز شوید)

برای حذف برنامه ای که بدین صورت در استارت آپ قرار داید کافی است دوباره به پوشه مورد نظر بروید(لازم نیست دوباره آنرا Open کنید) و آیکون مربوط به برنامه ای که می خواهید دیگر در استارت آپ نباشد را حذف کنید.

می شود هر برنامه ای را در Startup قرار بدهیم؟

بله. حتی می توانید یک مو سیقی را در اینجا بگذارید تا به محض شروع به کار ویندوز پخش شود!

اما گذاشتن هر برنامه ای در استارت آپ اصلا توصیه نمی شود!

چون با این کار زمانی که برای شروع به کار ویندوز لازم است خیلی افزایش می دهیم که این اصلا مطلوب نیست! (چون ویندوز تا اجرا شدن تمام برنامه هایی که در استارت آپ قرار دارند صبر می کند)

و هم چنین فضای RAM و CPU کامپیوتر بیخودی اشغال می شوند.

در استفاده از استارت آپ باید توجه داشت که فقط و فقط برنامه های معدودی (نهایتا 5 برنامه که البته این هم زیاد است) که واقعا برای ما پر کاربرد هستند یا برنامه هایی که باید همیشه در حال اجرا باشند (مثل آنتی ویروس ها) را در استارت آپ بگذاریم (یا اگردر آنجا هستند بگذاریم همان جا بمانند!)

اما مسئله اصلی که این همه مقدمه برای اونه!

بعضی از برنامه ها (که تعدادشون کمم نیست!) وقتی نصب میشن خودشون رو به طور اتوماتیک توی استارت آپ می ذارن! اگه این برنامه از برنامه هایی که ما مکررا استفاده می کنیم نباشن یواش یواش بعد از مدتی استارت آپ ویندوز پر میشه از برنامه هایی که بالا اومدن ویندوز رو کند می کنن.

در واقع یکی از راه های کاربردی برای برگرداندن سرعت روزهای اولیه به ویندوز مطلبیه که در ادامه میگم.

اما چاره چیه!؟

به Start برید. وارد All Program نشید!!

اگه دقت کنید گزینه ای به اسم ...Run در سمت راست و پایین Start قرار دارد. روی آن کلیک کنید. در پنچره ای که باز می شود عبارت msconfig را بنویسید و دکمه OK را فشار دهید یا دکمه Enter را از روی کیبورد بزنید.

پنجره ای با عنوان System Configuration Utility باز می شود. به روی Tab(تب)Startup  (یکی مانده به آخری) کلیک کنید.

(تذکر: از دستکاری بقیه گزینه ها پرهیز کنید! ممکن است ویندوز را دچار اشکال کنید.)

لیستی در پنجره ظاهر می شود که اسم (بعضا مخفف اسم ها) و آدرسی که در آن قرار دارند موجود است. و یک مربع در سمت چپ آنها قرار دارد که اگر تیک خورده باشد این برنامه در ابتدای کار ویندوز اجرا می شود و اگر تیک نداشته باشد هیچ اتفاقی نمی افتد (انگار اون برنامه در لیست استارت آپ نیست!)

در اینجا سعی کنید تمام تیک ها رو بردارید مگر در مورد برنامه هایی که واقعا می خواین با هر بار اجرای ویندوز اجرا بشن.

بعد از اینکه کار تمام شد و انتخاب های لازم رو انجام دادید روی دکمه OK کلیک کنید. ویندوز پیغامی را نشان می دهد و از شما سوال می کند که می خواهید ویندوز Restart شود یا بدون ریستارت کردن ویندوز از پنجره خارج می شوید که بهتر است بدون ریستارت خارج شوید. (برای اعمال تغییرات باید ریستارت یا Log off شود که ویندوز کار ساده تر را انتخاب می کند)

دفعه بعد که ویندوز اجرا شود پنجره ای را نشان می دهد که نشان دهنده تغییرات در استارت آپ است روی مربع سمت چپ کلیک کنید تا تیک دار شود و دکمه OK را فشار دهید تا دیگر این پیغام ظاهر نشود.

(نکته: هر بار که در استارت آپ به این شیوه که گفته شد تغییری ایجاد شود دفعه بعد که ویندوز بالا می آید پیغامی مذکور دوباره نمایش داده می شود که برای غیر فعال کردن آن باید مثل بالا عمل کنید)